Jak zostać adwokatem., czyli trudne lata nauki

student prawa

Jak zostać adwokatem., czyli trudne lata nauki

Aby zostać prawnikiem, adwokatem, sędzią lub też radcą prawnym, niestety, ale trzeba mieć nie tylko sporą wiedzę, ale także dużo samozaparcia, czasu i chęci. Jest to bardzo trudny i bardzo wymagający zawód, często kojarzony z zawodem lekarza, jednak w nieco odmienny sposób. Adwokat, prawnik lub radca prawny, to osoby, które muszą przejść najpierw pięcioletnie studia prawnicze. Są to bardzo trudne i wymagające studia, w których sprawdza się wiedzę, samozaparcie oraz zdolność do samodzielnego zdobywania wiedzy. Dopiero po przejściu trudnych i wymagających studiów, osoba taka ma prawo podejść do obrony aplikacji prawnej.

Jeżeli studia wydawały się problemem, to przyszły prawnik, adwokat lub radca prawny, dopiero przed problemem stanął. Obrona egzaminu związanego z aplikacją prawną jest bardzo trudna. Egzamin jest wymagający, czasochłonny, bardzo szczegółowy i niezwykle trudny. Według wielu statystyk, aby mieć możliwość zdania egzaminów aplikacyjnych, na naukę należy poświęcić kilkaset godzin, co daje kilka tygodni nauki bez przerwy.

Obrona aplikacji to dopiero początek w drodze na wysokie stanowisko, z którym najczęściej związana jest oczywiście wysoka pensja. Bowiem jak się później okazuje, w pracy radcy prawnego, prawnika lub adwokata, najważniejsze jest doświadczenie. Te, trzeba zdobywać powoli, zatem wysokie wynagrodzenie na początku pracy oddala się o kolejne lata. Zawód ten niewątpliwie uczy cierpliwości, ale również nagradza tych najbardziej cierpliwych, bowiem nikt po obronie aplikacji, nie narzeka na swoje zarobki lub brak zajęcia.