Pozew o zaprzeczenie ojcostwa

Na skutek zdrady w małżeństwie dochodzi zwykle do złożenia pozwu o rozwód. W wielu rodzinach skutkiem zdrady jest ciąża. Wielu mężczyzn składa w takiej sytuacji wniosek do sądu o ustalenie ojcostwa. W takiej sytuacji wykonuje się badania genetyczne, które pozwalają ustalić, kto faktycznie jest ojcem dziecka.

Jak wykonać badania genetyczne?

Każdy mężczyzna, który nie wie, jak postępować w przypadku ustalania ojcostwa i jednocześnie sprawy rozwodowej powinien zgłosić się po pomoc do profesjonalisty, jakim jest prawnik piaseczno. Pomoże on w wykonaniu wszystkich niezbędnych czynności rozwodowych oraz tych, które wiążą się z ustaleniem ojcostwa. Konieczne będzie przede wszystkim złożenie wniosku o ustalenie ojcostwa, badania mogą oczywiście zostać przeprowadzone dopiero po narodzinach dziecka.

Badania genetyczne nie są inwazyjne – przeprowadza się je w ośrodkach zdrowia, które współpracują w tym zakresie z sądami. Na badanie muszą zgłosić się wszystkie strony, czyli matka, dziecko oraz ojciec. Próbkę genetyczną pobiera się z wewnętrznej strony policzka.
Na kilka godzin przed badaniem nie powinno się spożywać żadnych pokarmów. Po pobraniu materiału i jego odpowiednim zabezpieczeniu, materiał wysyłany jest do laboratorium, w którym zostaną przeprowadzone badania.
Jeżeli chodzi o wyniki to pozwalają one potwierdzić ojcostwo w 99,9%. Tak wykonane badania są stuprocentowym dowodem pomocnym w ustaleniu ojcostwa w sądzie.

Aby badanie genetyczne mogło być uznane przez sąd za dowód, musi być zlecone przez sąd, nie można zatem wykonywać badań genetycznych „na własną rękę”.